Witamy
Strona Główna
Drzwi
Okna
Parapety
Klamki
Bramy Garażowe
Glazura
Wyp. Łazienek
Zlewy
Kontakt
 

 

 

 

 

 

 

DZIADEK - okna drewniane
 
Co to jest dom pasywny ?
Przeciwko domom pasywnym istnieją pewne zastrzeżenia: "To jest jak mieszkanie w termosie", twierdzą niektórzy sceptycy. Fachowcy zajmujący się produkcją domów pasywnych są tu jednak odmiennego zdania.

Nazwa dom pasywny wywodzi się od pasywnego wykorzystania energii słonecznej, głównie poprzez skierowane na południe okna, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną, jak również poprzez wykorzystanie odzyskiwanej energii. Te domy posiadają do tego stopnia małe zapotrzebowanie na energię grzewczą, że tradycyjne ogrzewanie jest w ogóle zbędne. Przed laty było to w ogóle nie do pomyślenia.

Obok pozyskiwania energii słonecznej poprzez okna, są również wykorzystywane wewnętrzne źródła ciepła, jak np. ciepło wydzielane przez agregat lodówki, kuchenki, odkurzacze i wszelkie inne urządzenia. Również ludzie wytwarzają swoim ciałem ciepło, które też jest wykorzystywane w domu pasywnym. Te czynniki grzewcze występują również w konwencjonalnych domach, są jednak niezauważane, ponieważ straty ciepła są zbyt duże.

Często jest zadawane pytanie: "Czy w domu pasywnym w ogóle da się mieszkać przytulnie?" Na podstawie prób udowodniono, że dzięki wysokiej izolacyjności w domu pasywnym, ściany, podłoga, dach i przede wszystkim wewnętrzna płaszczyzna okien są zawsze przyjemnie ciepłe. Pomieszczenia są poprzez duże okna bardzo jasne i przyjazne dla mieszkańców.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, domy pasywne funkcjonują bez urządzeń klimatyzujących. Jednak w tych domach istnieje zawsze pożądany, kontrolowany przepływ powietrza.

Kto nie podejmie działań, ten już stracił
Zapasy złóż kopalnianych takich jak ropa, gaz i węgiel wyczerpią się w ciągu kilku generacji. Ropa i gaz są powszechnie stosowanymi, lecz drogimi nośnikami energii. Dlatego też warto ograniczać ich zużycie do ogrzewania mieszkań. Oprócz tego przy ich spalaniu powstają substancje szkodliwe takie jak CO2, który jak udowodniono jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne i niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym.

W interesie ochrony klimatu, ochrony środowiska jak również oszczędzania naszych zasobów naturalnych leży radykalne zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną.Temu wyzwaniu może sprostać zastosowanie nowoczesnych produktów i materiałów budowlanych.

My podjęliśmy tę inicjatywę dzięki wprowadzeniu na rynek systemu okien dla domów pasywnych GOLDplus i tym samym wyszliśmy naprzeciw stale rosnącym wymaganiom dotyczącym izolacyjności cieplnej okien.